IMG-20150124-WA0019

לידה וגינלית לאחר ניתוח קיסרי

מתוך ניסיוני כמיילדת ראיתי כי כשמיישמים את הדברים הבאים הסיכוי ללידה נרתיקית לאחר ניתוח קיסרי  עולה :

 1. גישה חיובית – לבוא עם רצון ומסוגלות: אמונה בגוף, במטפלים, בתהליך, ביכולת עצמית.

 

 1. שליטה על התהליך– לשאול שאלות ולבקש שיסבירו לך שוב דברים שאינם ברורים לך הצוות שם בשבילך והמיילדת שלך שם כדי לעזור לך לכולם מטרה משותפת, (אני כותבת זאת כי אני נתקלת בהרבה פוסטים שנותנים את התחושה שהצוות רק רוצה לנתח או לסיים עם זה אני חושבת שצריך לשאול לגבי כל האופציות שלך אבל להרגיש את מה שקורה מסביב כי אם הצוות נראה לחוץ אז יש סיבה) .

 

 1. מתן מידע – הסיבה לניתוח הקודם – חשוב לציין בפני הצוות  מה הייתה הסיבה לניתוח הקודם כיוון שניתוח עקב מצג עכוז או תינוק גדול שונה בהתייחסות מאשר ניתוח עקב חוסר התקדמות בלידה דימום מוגבר או מצוקה עוברית ולמרות שההתייחסות שונה  – יולדת שמעוניינת תקבל את ההזדמנות לנסות ללא קשר לסיבה ,אך בהתאם לכל סיבה אנחנו יותר או פחות אופטימיים (מה שלא בהכרח משפיע על התוצאה)  למשל יולדת בלידה שלישית עם לידה רגילה ואחריה ניתוח יש לה סיכויים גבוהים יותר להצליח ויבק כי כבר עבר שם תינוק והתקדמות הלידה שונה מיולדת שלא ילדה לידה וגינלית לפני . או יולדת שהסיבה לניתוח הייתה מצג עכוז וזו לידה שנייה יש יותר שקט לגבייה לעומת יולדת שנותחה עקב חוסר התקדמות בלידה של עובר גדול והיא הגיע שוב עם עובר גדול , ההתייחסות שונה גם כאשר לידה קודמת הסתיימה בניתוח עם פתיחה גמורה לעומת אישה שהגיעה לניתוח והייתה בשלב לטנטי.

כל יולדת ויבק היד על הדופק ולא מתוך ראות צרה אלה בגלל שיש לה יותר גורמי סיכון והדרך מאוד מאוד חשובה בעניי אך התוצאות יותר לכם ולצוות.

 

 1. להגיע בשלב האקטיבי לבית החולים – מאוד משפיע: כי תנאים + רצון מעלים לך את הסיכוי מאוד

בלידות שאינן ויבק מומלץ לצאת כשיש 3 צירים בעשר דקות במידה ואינכן מלוות באשת מקצוע לצאת כשאתן כבר חשות שיש שינויי בעוצמת הצירים במשך ובתדירות שלהם  , כמובן שאם ירדו המים התחיל דימום או הכאב לא סביר לא לחכות וכמובן לעקוב תמיד אחרי תנועות העובר בין הצירים. (טיפ לבעל – כשאתה רואה שהפנים שלה משתנות היא יותר כאובה ובאי שקט ויש לה כבר פחות מסוגלות להתמודד עם הכאב אותו היא עברה די בקלות עד עכשיו סביר להניח שזה הזמן לצאת)

 

 1. תמיכה, נוכחות, אמפטיה – לקחת אתכם מישהו שתומך בתהליך מאוד ומחזק אתכם כי גם כשהצוות בעד ויבק  הרופא יעמוד ויסביר לך את הסיכונים שבכך. זה לא ממש מעודד אם אמא שלך שכמעט מתעלפת ממה שהיא שומעת עומדת לידך בפרצוף מודאג ולוחשת לך – אולי תוותרי ? תיצרי סביבה מוכרת, אנשים מוכרים שבאים לעודד ולתמוך (את האוהבים הלחוצים לשמור בצד)

 

 

 1. חוויה מוכרת – השתמשי בסימולציות ודימיון תדעי איך הלידה שלך תיראה. תיקראי חומר וחוויות חיוביות של סיפורי לידה של נשים שעשו זאת לפנייך והצליחו.

 

 1. חיבור לתהליך הלידה – הכי חשוב להתחבר לתהליך להזמין את התינוק שלכם לבוא להאמין בגוף שלכם שהוא יודע ללדת ולדעת שכל לידה היא שונה ומה שהתרחש בלידה הקודמת לא מנבא את הלידה הנוכחית . הצוות לרשותכם ותמיד חשוב לשאול מה האופציות שלכם מה ההמלצות שלהם ולקחת החלטות בהתאם למה שמתרחש ואז גם אם תגיעו לנקודה שבה בגלל מוניטור או חוסר התקדמות בלידה או כל סיבה אחרת הגעתם לניתוח תבינו למה ותכלו להגיע לניתוח ממקום פחות מלחיץ עם סוג של שליטה בתהליך.

 

 1. תרגול – של כל שיטה אפשרית שתיתן לך להיות בתהליך אולי לא תיישמי את כל מה שאת לומדת אבל יהיה לך ארגז כלים ומה שיהיה נכון לך יישלף בעת הצורך לדוגמא : משפטים שיחזקו אותך , שיר ,תנועה טמפרטורה , אווירה שאת תיצרי לעצמך ועוד.

 

 

 1. אפידורל – יש בתי חולים שימליצו לך לקחת אפידורל מתי שרק תרצי גם מתוך המחשבה שאם נגיע שוב לניתוח כבר תהיי מאולחשת מה שימנע ניתוח בהרדמה מלאה אם יהיה חשש לקרע ברחם , אני לא נגד אבל תמשכו כמה שאתן יכולות . תהיו בתנועה תתנו לגוף שלכם מקסימום סיכויי לעשות את זה לבד .

 

 1. לקחתי אפידורל מה עכשיו – החלטתם לקחת אפידורל לשנות תנוחות על המיטה אפילו רק מימין לשמאל פעם בחצי שעה. שמישהו יעזור לכם עם סיבובים של הרגל העליונה כלפי פנים לפתוח את האגן , לשים כרית בין הרגליים כשאת שוכבת על הצד לעשות מקום לתינוק שלך. אפשר לשאול את המיילדת אם אפשר לעמוד על הברכיים כשאת נשענת על המיטה ונתמכת על ידי המלווים יש מקומות שמאפשרים ,אל תשכחי שאת לא כאובה אבל הגוף שלך עובד קשה מאוד וכך גם התינוק .

(כמובן לנצל את האפידורל  גם למנוחה אם לא ישנת ב24 שעות האחרונות).

 1. הגעת לתאריך המשוער ועוד לא ילדת– לא להילחץ התחושה שמרגע זה הזמן הולך נגדך ומתחיל לחץ מהרופא שלך מהמשפחה החברים יופי זה הזמן להרגע ולהבין שזה ייקח עוד יום יומיים וזה בסדר להגיע למעקבים ולשאול אם הכל בסדר אם תוכלי לבוא למעקב נוסף במידה ולא תתפתח לידה כיוון שאת מעוניינת בויבק ורוצה לתת לעצמך מקסימום סיכויי.

12 בחירת בית חולים – היום מאוד פתוחים לויבק אף בית חולים לא מעוניין לחבוש את כתר אלוף הניתוחים אבל תמיד טוב לבחור בית חולים ששמעתם שהוא יותר מעודד לכך

 

אני רוצה ללדת רגיל אחרי ניתוח קיסרי

 

לסיכום

 • עלייך לזהות ולחזק משאבים קיימים ואסטרטגיות לא מוצלחות ולהחליפן עם חדשות. התמקדות בלידה , פרטיות , כבוד הדדי וכבוד עצמי , תקשורת בגובה עיניים , הכנה ללידה , נוכחות של בן זוג/אמא/חברה/מיילדת/ דולה , אווירה: אור, טמפרטורה, ריהוט , גישה חיובית , סביבה מוכרת, אנשים מוכרים, חוויה מוכרת ,שליטה על התהליך, מתן מידע ,תמיכה, נוכחות, אמפטיה עידוד, חיוך , מסוגלות: אמונה בגוף, במטפלים, בתהליך, ביכולת עצמית תעלה את הסיכוי שלך ללידת ויבק. את לקראת אירוע חשוב שעומד להתרחש זו הזדמנות לאתגר, צמיחה אישית והעצמה. אנו הנשים צריכות להאמין בגופינו כי הוא נועד לאימהות הוא חכם וטבועה בו היכולת ללדת , חשוב לסמוך על המטפלים אבל צריך לבטוח בעצמינו לידה בחדר לידה מודרני ומצויד אינה סותרת לקיחת אחריות אישית על תהליך הלידה  עם זאת חשוב להיות גמישים ולדעת שכל תוכנית מועדת לשינוי וכשתרשו לעצמכם לזרום עם מה שמתרחש ותהיו פתוחים לשינויים, מתוך הבנה של מה שקורה בכל רגע נתון הלידה שלכם תהיה לידה טובה בכל דרך בה היא תתרחש.

באהבה הדר

 

 

המידע והעצות הניתנים הם בגדר מידע כללי בלבד. הם אינם מהווים תחליף לבדיקה או לייעוץ אצל רופאים, ואינם בגדר "אבחנה רפואית", "חוות דעת רפואית", "המלצה לטיפול רפואי

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *